Το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Final Four εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 73-57.
MVP για τους “πράσινους” ήταν ο Ματίας Λεσόρ που σημείωσε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Κέντρικ Ναν, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους (3/6 τρίποντα) και του Τζέριαν Γκραντ που πρόσθεσε 13 πόντους.
Από πλευράς της τουρκικής ομάδας που δυσκολεύτηκε σημαντικά στο επιθετικό κομμάτι, μοναδικός διασωθείς ήταν ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Αντίπαλος του “τριφυλλιού” στον τελικό θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Ολυμπιακού.